۵ نکته برای ریشه دار کردن برگ زامیفولیا

۵ نکته برای ریشه دار کردن برگ زامیفولیا

اگه بخاطر قیمت بالای زامیفولیا به فکر تکثیر این گیاه بودین حتما شنیدین که زامیفولیا توسط برگ تکثیر میشه. البته از طریق برش غده و یا قلمه ساقه هم تکثیر میشه. اما تکثیر از طریق این روش ها دو مشکل داره:

– برش غده احتمال از بین رفتن گیاه رو بخاطر حمله قارچ ها افزایش میده.

– تکثیر توسط ساقه بخاطر اینکه عمدتا چند برگ ممکنه روی ساقه باشه توجیه نداره.

با توجه به تجربه ای که در دیجی باغ داشتیم تکثیر توسط برگ یا ساقه زامیفولیا از لحاظ زمان ریشه دهی تفاوتی نداره. بنابراین بهترین راه تکثیر این گیاه همون استفاده از برگ هست.

خب حالا میرسیم به فوت و فن های کوزه گری برای ریشه دار کردن برگ زامیفولیا. بصورت نکته مواردی که باید رعایت کنید رو خدمتتون عرض میکنم:

۱٫ بستر کشت سبک فراهم کنید.

از خاک سبک برای ریشه دار کردن برگ زامیفولیا استفاده کنید. وجود خاک با زهکش خوب برای عدم پوسیدگی برگ ضروریه. ما تو دیجی باغ از کوکوپیت و پرلیت به نسبت برابر استفاده می کنیم. این بسترها علاوه بر سبک بودن استریل هم هستن و مشکل حمله قارچ به برگ به ندرت اتفاق می افته.

 

۲٫ به آبیاری حسابی دقت کنید!

همونطور که در مورد بالا گفته شد سبک بودن خاک مهمه تا آب در خاک نمونه و تجمع نکنه. بنابراین مورد مهم دیگه رعایت اصول آبیاری در این گیاه هست. سه مورد رو در مورد آبیاری برگ و یا خود گیاه زامیفولیا رعایت کنید:

– اولاً: بعد از خشک شدن کامل خاک آبیاری انجام بشه.

– دوماً: اینقدر هم به گیاه خشکی ندین که ساقه چروکیده بشه و گیاه از تشنگی به سمت زرد شدن برگ بره! (البته هر زرد شدن برگی به دلیل خشکی خاک نیستا!)

– در هر مرتبه آبیاری باید کل خاک خیس بشه.

 

۳٫ نور غیرمستقیم مثل یه محرک عمل میکنه!

مورد بعدی داشتن نور مطلوب هست. درسته که این گیاه به نور کم مقاومه اما برای رشد و شادابی گیاه به نور مناسب نیاز داره. بهترین نور برای ریشه دهی برگ ها نور رد شده از پرده هست. نور مستقیم برگ رو میسوزونه و سایه مطلق هم ریشه دهی رو به تاخیر میندازه.

۴٫ کود ندین!

تا زمانی که از ریشه دهی برگ مطمئن نشدین به هیچ عنوان نباید به برگ کود بدین. چون در اثر پدیده اسمز برگ آب خودشو از دست میده و به اصطلاح میسوزه.

 

۵٫ وجود رطوبت هوا خوبه اما ضروری نیست!

در کل وجود رطوبت هوای مناسب برای حفظ شادابی برگ مفیده و نمیشه بصورت قطعی گفت رطوبت بالا باعث ریشه دهی میشه. بعضی از افراد رطوبت رو با کاور کردن برگ تامین میکنن اما باید دقت کنید احتمال شیوع بیماری های قارچی افزایش پیدا میکنه.

 

با رعایت موارد بالا اصول کلی رو برای ریشه دهی برگ این گیاه رعایت کردین و میتونید مطمئن باشید برگ کاشته شده به احتمال خیلی زیاد ریشه میده. زمانی که ریشه دهی برگ طول میکشه حدود دو ماه (یه مقدار کمتر یا بیشتر) هست. اما اینکه کِی جوونه میزنه و یا برای جوونه زنی سریعتر چکار باید کرد رو در پست بعدی خدمتتون عرض میکنم.

نویسنده: محمد فروتن – کارشناس ارشد گیاهان زینتی

 

راستی اگه خیلی حال و حوصله صبر کردن برای ریشه دار کردن برگ زامیفولیا رو ندارید میتونید از لینک های زیر برگ های ریشه دار شده این گیاه رو تهیه کنید:

برگ ریشه دار زامیفولیا سبز

برگ ریشه دار زامیفولیا یشمی

برگ ریشه دار زامیفولیا بلک