فلفل نر و ماده – شایعه یا واقعیت؟

فلفل نر و ماده

شایعه یا واقعیت؟

فلفل نر و ماده – به برجستگی های ته فلفل دلمه لوب گفته میشه. برخی افراد معتقدن که فلفل ماده چهار لوب و فلفل نر سه لوب داره، و اعتقاد بر اینه که فلفل ماده حاوی بذر بیشتری هست و برای تکثیر و تولید گیاهان جدید مناسب بوده و همچنین برای خام خوری گزینه مناسب تریه. طبق گفته بالا فلفل نر برای پخت و پز و کباب کردن بهتر از فلفل ماده هست.

فلفل نر و ماده

همین اول این مطلب به شما بگیم که این اشتباهه!

فلفل نر و ماده نداره!

قبل از اینکه این مطلب رو بنویسیم یه سرچ فارسی زدیم و متوجه شدیم تمام سایت ها شایعه بالا رو نوشتن و هیچ سایت فارسی زبانی خلاف این مورد رو ذکر نکرده. کافیه یه سرچ انگلیسی بزنید تا متوجه بشید این مطلب خیلی وقت پیش رد شده! برای همین شروع به نوشتن این مطلب در دیجی باغ کردیم.

این داستان جذا و زیبا هست اما مبتنی بر علم نیست. چیزی که درسته اینه که، مثل گلهای خیلی از گیاهان، گلهای فلفل اندامهای نر و ماده رو با هم دارن. این موضوع باعث میشه تا آنها بدون کمک زنبورها بتونن گرده افشانی داشته باشن. در کل به گیاهایی که هر دو اندام جنسی رو دارن خود گرده افشان گفته میشه.

فلفلی که میخوریم در حقیقت میوه گیاه فلفل هست و توشون هیچ اندام جنسی ندارن. این یعنی نمیشه اونها رو نر و ماده یا مذکر و مونث دونست! بد نیست بدونید بعضی از واریته ها میوه هاشون ۲ تا ۵ لوب دارن. همین مورد نظریه نر و ماده بودن رو به کل رد میکنه.

شیرینی فلفل رو هم تعداد لوب ها تعیین نمیکنه. این مورد بستگی زیادی به ارقام، شرایط کشت و آب و هوای منطقه تولید داره. میوه های چهار لوب از نظر شیرینی و ترد بودن با سه لوب ها هیچ تفاوتی ندارن.

بنابراین دفعه بعدی که این داستان رو دیدین یا از کسی شنیدین حتما توضیح بدین که فلفل نر و ماده نداره .