گیاه آماریلیس (گل نسرین)

گیاه آماریلیس یا گل نسرین

گیاه آماریلیس یا گل نسرین در دسته گل های پیازی قرار می گیرد. این گیاه گل های بزرگی دارد. گل دهی آن به نسبت راحت است. گیاهآماریلیس به عنوان یک گیاه پر طرفدار شناخته می شود. گل نسرین مخصوص مناطق گرمسیر و مرطوب آمریکای جنوبی و مرکزی است. نام علمی آن Hippeastrum می باشد. گیاه آماریلیس می تواند گل هایی در رنگ های قرمز، صورتی، سفید، حنایی، نارنجی و راه راه داشته باشد. این گیاه را می توان هم در محیط بیرون و فضای باز و هم در آپارتمان و داخل خانه قرار داد.

نحوه نگه داری گیاه آماریلیس

آماریلیس یا گل نسرین برای بهترین بهره وری به گرما و رطوبت کافی نیاز دارد. اگر قصد کاشت پیاز آن را دارید بهتر از قبل از کاشت برای مدتی پیاز و ساقه را در آب ولرم قرار دهید. بهترین زمان برای کاشت گل پیازی آماریلیس در بازه شش ماهه مهر تا اسفند ماه است. مدت زمان مورد نیاز آن برای گل دهی بین ۷ الی ۱۰ هفته خواهد بود. گل نسرین دارای گل های شیپوری شکل نسبتاً بزرگی می باشد که بسته به گونه می تواند ۲ تا ۶ عدد گل داشته باشد که قطر آن ها در شرایط مساعد تا ۲۰ سانتی متر نیز می رسد.

نور و دما و خاک مورد نیاز گیاه آماریلیس یا گل نسرین

گل نسرین در زمان رشد ساقه ها و بعد از برداشت گل به نور مستقیم احتیاج دارد اما در زمان گل دهی نور متوسط برای آن کافی است. با توجه به نیاز گیاه به دوره خفتگی، در این زمان بهتر است در محل تاریکی قرار گیرد. با توجه به زادگاه اولیه گیاه آماریلیس، این گیاه نیاز به دمای بالا و رطوبت کافی برای رشد مناسب احتیاج خواهد داشت. بهترین دما برای رشد گل نسرین ۲۰ درجه است. بهتر است در زمان نگه داری از پیاز آن را در مکانی با دمای متوسط ۵ تا ۱۰ درجه سانتی گراد قرار دهید. گیاه آماریلیس به خاک سبک با PH کمی اسیدی نیازمند است. ترکیب خاک مناسب این گیاه شامل خاک باغچه، خاکبرگ پوسیده و کود دامی پوسیده با نسبت مساوی می باشد. به عنوان کود سوپر فسفات مورد نیاز خاک بهتر است به صورت جداگانه اضافه گردد.

نحوه آبیاری و گل دهی گیاه آماریلیس یا گل نسرین

جهت آبیاری گیاه آماریلیس حتما بین دو آبیاری تا عمق ۳ سانتی متر از خاک خشک شده باشد. آب مناسب برای آبیاری این گیاه، آب بدون املاح و هم دما با محیط است. آبیاری زیاد سبب پوسیدگی و مرگ گیاه خواهد شد. آبیاری گیاه آماریلیس باید در دوره خفتگی به طور کامل قطع شود. گیاه آماریلیس از بهمن تا خرداد ماه گل می دهد. در شرایط مساعد گل نسرین می تواند تا ۳ شاخه به طول ۶۰ سانتی متر و تا ۶ گل به قطر ۲۰ سانتی متر داشته باشد. از بهار تا پایان تابستان زمان برگ دهی این گیاه است. از اول پاییز با زرد شدن برگ ها دوره ۲ الی ۳ ماهه خفتگی آغاز می شود و پس از آن دوره گلدهی آغاز خواهد شد.

جمع بندی

گیاه آماریلیس یا گل نسرین، از دسته گیاهان پیازی است که دارای گل های شیپوری در رنگ های متنوع می باشد. نگهداری و گل دهی این گیاه آسان است. در نتیجه به یک گلدان پر طرفدار تبدیل شده. دمای ایده آل گل نسرین ۲۰ درجه سانتی گراد می باشد. در رطوبت و گرمای بالا این گیاه در شرایط مساعد خود قرار گرفته و بهترین نتیجه را که می تواند تا ۳ شاخه ۶۰ سانتی متری و ۶ گل ۲۰ سانتی متری باشد ایجاد کند. خاک مناسب این گلدان، خاک سبک با PH کمی اسیدی است. دوره گل دهی آن از اواسط بهمن ماه آغاز می شود و تا خرداد ماه ادامه دارد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت و خرید آنلاین گیاه آناریلیس می توانید به سایت دیجی باغ مراجعه فرمایید.