کارآفرینی با تولید بنفشه آفریقایی توسط بانوی گرگانی

پرورش بیش از ۲۰۰ رقم بنفشه آفریقایی و ایجاد ده ها فرصت شغلی

راحله کمال غریبی با پرورش بیش از ۲۰۰ رنگ از گل بنفشه آفریقایی تنوانست ده ها فرصت شغلی ایجاد کند و محصولات رنگارنگ خود را به خارج از مرزهای کشور صادر کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از ساحل گمیشان ،‌راحله کمال غریبی بزرگترین تولید کننده بنفشه آفریقایی در شمال کشور توانست با تولید بیش از ۲۰۰ رنگ از گل بنفشه آفریقایی برای دهها نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم فرصت شغلی ایجاد کند و محصولات با کیفیت خود را علاوه بر بازار داخلی در بازارهای خارج از کشور هم عرضه کند و در صادرات هم سهیم شود.

بانوی کارآفرین

 

سقف آرزوها و اهداف کمال غریبی  به اینجا ختم نمی شود و او در حال گسترش کار خود است تا افراد بیشتری را در این سفره خوش عطر و رنگ  و زیبای خود سهیم کند به همین خاطر گفتگویی دوستانه با او داشتیم که خواندن آن برای شما خالی از لطف نخواهد بود:

لطفا در ابتدا خود را برای کاربران ما معرفی کنید؟

راحلهکمال غریبی  هستم ، ۳۴ ساله  و دارای مدرک کارشناسی حسابداری هستم و به مدت ۶ سال است که به طور حرفه ای کار تولید پرورش گل بنفشه آفریقایی را شروع کردم و تا به امروز موفق شدم بیش از ۲۰۰ رنگ از این گیاه را تولید کنم.

چطور شد وارد این کار شدید و این حرفه  را تا این حد جدی دنبال کردید؟

مهمترین مساله علاقه مندی من به گل  گیاه بود که من را به این سمت سوق داد به دلیل همین علاقه مندی یک فروشگاه گلفروشی داشتم و حدود ۶ سال پیش بود که اولین بار گل بنفشه آفریقایی دیدم و به دلیل خصوصیات  فوق العاده این گل مثل اینکه بر خلاف گلهای دیگر در تمام فصول سال گلدهی داره و تنوع بسیار بالایی داره ودر  بیش ازبیست هزار رنگ تولید میشه باعث شد شدیدا به این گل علاقه مند شوم و کلا مسیر زندگی من تغییر کرد و گلفروشی را رها و به سمت تولید و عرضه این گل زیبا رفتم و در حال حاضر سه سال است که به طور حرفه ای کار را دنبال میکنم.

 

 لطفا از روزهای شروع فعالیت و نحوه فراگیری از حرفه کمی توضیح دهید؟

در ابتدا کار را با پرورش گل بنفشه در یکی از اتاق خواب های منزل خودمان به صورت آزمایش آغاز کردم و همزمان کار تحقیق و مطالعه ازطریق اینترنت و مجلات و کتابهای مرتبط  را شروع کردم و با روش آزمون و خطا کم کم مهارت لازم را یاد گرفتم و در حال حاضر با اجاره یک منزل ویلایی و پرورش گل در فضایی تقریبا ۵۰۰ مترمربع کار را به صورت کاملا حرفه ای دنبال می کنم.

برای چند نفر توانستید فرصت شغلی ایجا کنید؟

در حال حاضر با ۸ نفر که همگی خانم هستند در گلخانه مشغول کار هستیم  و ۲۵ نفر نیز به صورت غیر مستقیم با ما در حال کار هستند که البته این تعداد در حال افزایش است و به زودی در برنامه دارم که این تعداد را تا ۱۵ نفر به صورت مستقیم افزایش دهم که به همان نسبت تعداد افرادی که به صورت غیر مستقیم با ما درحال کار هستند افزایش می یابد.

تولید بنفشه آفریقایی
تولید بنفشه آفریقایی

چه برنامه ای برای آینده شغلی خود دارید؟

زمینی به مساحت ۸۰۰۰ متر مربع در یک مکان خوش آب و هوا در شهر فاضل آباد خریداری کردیم و در حال ساخت گلخانه جدید در آن مکان هستیم که ۱۰۰۰ تر مربع آن برای ساخت گلخانه در نظر گرفته شده است و ۷۰۰۰ متر مابقی آن را برای ساخت مکانی تفریحی   در نظر گرفته ایم تا خانواده ها  در ایام فراغت و آخرهفته ها ضمن گذراندن اوقات خوش در مکانی فوق العاده زیبا از گلخانه دیدن کنند ودر  همان مکان محصولات خود را عرضه می کنیم .

این را هم اضافه کنم هزینه ساخت این پروژه  تماما از طریق پرورش و فروش گلهای بنفشه آفریقایی تامین می شود.

از بانوی کارآفرین گرگانی پرسیدیم آیا حاضر است حرفه خود را به دیگران هم آموزش دهد و درصورت حمایت مسئولین افراد بیشتری را نحت حمایت قرار دهد پاسخ داد؟

من معتقدم روزی رسان خداست و با کمال میل حاضرم دیگران را هم آموزش دهم و اینکه افراد دیگری در کنار من می توانند کسب  درآمد کنند خدا را شکر میکنم و مایه خوشحالی و افتخار من است .

از عبداللهی یکی از کارکنان گلخانه کمال غریبی  در مورد شرایط کار در گلخانه سوال کردیم گفت: اگر کسی خانم کمال غریبی  را نشناسد و وارد گلخانه شود تشخیص نمی دهد چه کسی کارفرما است و چه کسی کارمند و همانند دیگر کارمندان خود از صبح در کنار بچه ها مشغول کار می شود.

اخلاق بسیار خوبی دارد و در قبال اشتباه بچه ها صبور است و حقوق و اضافه کار بچه را را مطابق اداره کار پرداخت و همه را بیمه کرده است و حتی هوای بانوان سرپرست خانوار را هم بیش از بقیه دارد ، من فکر می کنم دعای خیر بچه ها باعث پیشرفت مدام خانم کمال غریبی  است .

ما به این بانوی کارآفرین گرگانی افتخار می کنیم و از صمیم قلب برای او آرزوی توفیق و پیشرفت داریم

به امیدی که روز به روز شاهد افراد کار آفرین و موفق بیشتری در اطرافمان باشیم .

منبع: sahelegomishan.ir