آبیاری درختان بونسای را چگونه انجام دهیم؟

آبیاری درختان بونسای

آبیاری درختان بونسای – بخش مهم نگهداری از گیاهان بونسای بخش آبیاری آن‌هاست. اگرچه نیاز آبی یک درخت به چندین فاکتور مثل گونه درخت، اندازه درخت، اندازه گلدان، فصل، ترکیب خاک و آب‌وهوا بستگی دارد بنابراین غیرممکن است که بدون دانستن این موارد بگوییم چه زمانی باید بونسای خود را آبیاری کنید. البته دانستن یک سری قواعد ابتدایی به شما برای فهمیدن اینکه درخت چه زمانی نیاز به آب دارد کمک می‌کند.

آبیاری درختان بونسای
آبیاری درختان بونسای

چه زمانی باید بونسای خود را آبیاری کنم؟

بیشترین سؤالی که از من در مورد بونسای پرسیده می‌شود همین سؤال است. با توجه به گفته‌های قبلی اگرچه دانستن زمان آبیاری بونسای بستگی به فاکتورهای زیادی دارد اما در عوض این موضوع را با مشاهده بونسای خود درک خواهید کرد. موارد زیر به درک بهتر شما برای تشخصی زمان آبیاری بونسای کمک می‌کند:

– زمانی که خاک یک مقدار خشک شد آبیاری را انجام دهید:

این بدین معنی است که آبیاری زمانی که خاک هنوز رطوبت است انجام نمی‌شود بلکه زمانی که احساس کردید خاک کمی خشک‌شده آبیاری را انجام دهید. با انگشت خود رطوبت عمق یک سانتیمتری خاک را بررسی کنید. اجازه ندهید تمام خاک گلدان خشک شود. بعدازاینکه یک مقدار تجربه کسب کردید دیگر نیاز به بررسی خاک ندارید و احساس شما به شما خواهد گفت که آبیاری کنید یا نه.

– هرگز برحسب یک دوره خاص آبیاری نکنید:

از مشاهده خاک درخت کمک بگیرید و هرگز به‌صورت روزانه و روتین آبیاری درختان بونسای را انجام ندهید. من معمولاً تمام موارد را برای افراد توضیح می‌دهم و در آخر باز همان سؤال همیشگی: «چند روز یک‌بار به گل‌هایمان آب دهیم؟» از من پرسیده می‌شود! کلاً آبیاری در حالت دو یا چند روز یک‌بار درست نیست و نیاز آبی گیاه ممکن است تأمین نشده و یا بیش از اندازه آبیاری شود.

– از ترکیب خاک مناسب استفاده کنید:

ترکیب خاک تأثیر زیادی بر آبیاری بونسای دارد. برای اکثر درختان بونسای از پرلیت و پوکه‌های معدنی، کوکوپیت و پیت ماس استفاده می‌شود. عموماً ترکیب پیت ماس، کوکوپیت و پرلیت به ترتیب به نسبت ۲-۲-۱ ترکیب مناسبی خواهد بود. این را مدنظر داشته باشید که ممکن است ترکیبات دیگری هم بکار رود و خاک توصیه‌شده معمولاً توسط تجربه هر شخص ممکن است متفاوت باشد.

 

ریشه گیاه بونسای
ریشه گیاه بونسای

وقتی گیاهی مشابه با تصویر بالا را آب می‌دهید بعد از آبیاری بخش عمده‌ای از آب از انتهای گلدان خارج می‌شود. ریشه‌ها در گلدان بالا به‌شدت به هم فشرده‌شده‌اند و خاک گلدان نمی‌تواند به‌راحتی آب را جذب کند. این گیاه نیاز به تعویض گلدان دارد.

کِی؟ چه زمانی؟

این واقعاً مهم نیست که دقیقاً چه زمانی باید به بونسای خود آب بدهید. همان‌طور که قبلاً هم گفتم بهتر است اجازه دهید سطح خاک یک مقدار خشک شود و بعد به گیاهتان آب بدهید. هیچ‌وقت با آب خیلی سرد خاک گیاهی که در اثر تابش نور گرم شده است را آبیاری نکنید. همیشه نیاز گیاه را ببینید بعد زمان آبیاری را تعیین کنید. دور آبیاری در زمستان بلندتر و در تابستان کوتاه‌تر است پس لطفاً هیچ‌وقت از من نپرسید که چند روز یک‌بار به بونسای خود آب بدهم!

چگونه بونسای را آب بدهیم؟

یکی از مشتریان دو هفته بعد از خرید بونسای از ما یک چوب خشک‌شده را برگرداند و گفت که بونسایی که به من فروخته بودید خشک شد! تنه بونسای به شدن چروکیده بود و مشخص بود که آبیاری آن خیلی دیر انجام‌شده است.

باز او پرسیدم که آبیاری را دیر انجام دادید اما گفت که هر دو روز به بونسای آب می‌دادم. وقتی در مورد حجم آبی که به گیاه داده است سؤال پرسیدم، گفت هر دو روز با اسپری سطح خاک را خیس می‌کردم!

“عموماً افراد فکر می‌کنند که وقتی در مورد آبیاری کم صحبت می‌شود منظور حجم کم آب است. درصورتی‌که منظور بیشتر کردن فواصل بین آبیاری است نه مقدار کم آب”

اما بونسای خشکیده داستان ما حدود یک ماه در گلخانه ماند و با آبیاری منظم شروع کرد به جوانه زنی جدید و شادابی و طراوت اولیه خود را بدست آورد.

همان‌طور که قبلاً گفتم آبیاری درختان بونسای را زمانی انجام دهید که سطح خاک کمی خشک شود؛ و بعد از آبیاری، کل خاک باید خیس شود. این یعنی یک مقدار از آب باید از انتهای گلدان خارج شود و شاید نیاز باشد چند دقیقه بعد برای اطمینان از مرطوب شدن کل ریشه آبیاری را تکرار کنید.

وسیله آبیاری بهتر است نازل ریز داشته باشد تا مانع از شسته شدن خاک شود. استفاده از پیست آزمایشگاهی ایده خوبی به نظر می‌رسد. می‌توانید از آب باران جمع‌آوری‌شده استفاده کنید که البته این مورد در شهرهای دارای آلودگی توصیه نمی‌شود. استفاده از آب‌لوله‌کشی هم مانعی ندارد به شرطی که دارای کلر نباشد.