کنترل شته ، یک دردسر همیشگی

کنترل شته ، یک دردسر همیشگی

کنترل شته

شته ها از جمله موجودات انگل ( آفات مکنده) هستند که با داشتن قطعات دهاني از نوع زننده- مکنده با تغذيه از شيره نباتي موجب ضعف گياهان و در نتيجه کاهش رشد مي شوند. شته ها مازاد شيره نباتي مصرفي را از طريق زائده موجود در بند ششم شکم خود که « کورنيکول» نام دارد، بر روي برگ مي ريزند، بنابراين چسبناکي و خيسي سطح برگ در اثر ترشح عسلک توسط شته ها مي باشد که باعث جلب حشراتي مانند مورچه ها و همچنين رشد قارچ هاي ساپروفيت (گندرو) مي شود ضمن اينکه عسلک فتوسنتز را کاهش داده و حتي باعث بسته شدن روزنه هاي برگ مي شود.

 

شته ها ناقل ویروس هستند!

شته ها با توجه به تغذيه از شيره نباتي گياهان قادرند تا بيماريهاي ويروسي را از گياهان بيمار به سالم انتقال دهند.
شته ها توليد مثل بسيار قوي و جالبي دارند بطوري که قادرند بدون جفت گيري زاد و ولد کنند و در مدت زمان بسيار کوتاهي جمعيت خود را بصورت تساعدي افزايش دهند. اما عواملي مانند شرايط نامساعد محيطي به ويژه باران شديد و همچنين دشمنان طبيعي از افزايش جمعيت آنها کاسته و به عنوان عوامل بازدارنده رشد جمعيت شته ها مي باشند.

 

دشمنان طبیعی شته ها

شته ها در بهار به عنوان اولين حشراتي هستند که بر روي علفهاي هرز و سپس گياهان ظاهر مي شوند و اين در حالي هست که هنوز دشمنان طبيعي آنها مانند کفشدورکها، بالتوريها و ساير عوامل شکارگر و پارازيتوييد از فاز زمستانه خارج نشده و فعال نيستند. بنابراين استفاده از سموم شيميايي بصورت مديريت شده مي تواند روي دشمنان طبيعي اثر گذار باشد و در ادامه فصل توسط همين عوامل کنترل مي شوند.
اما براي مبارزه با شته ها در محيط هاي بسته خصوصا در داخل خانه استفاده از سموم شيميايي توصيه نمي شود، بلکه با روشهاي ساده بدون استفاده از ترکيبات شيميايي مي توانيد با اين حشره کوچک مبارزه کنيد.

 

چند راهکار خانگی برای کنترل شته ها

اگر گياه شما آلوده به اين آفت شد مي تواند با يک گوش پاک کن آغشته به مايع ظرفشويي و يا الکل به راحتي شته ها را از روي گياه برداريد و از بين ببريد.
اگر شته در اوج خسارت خود باشد، يعني طبق توضيحات بالا، عسلک بر روي برگ ترشح کند و سطح برگها چسبناک شده باشد، با محلول آب و مايع ظرفشويي ( ريکا) بر روي سطح برگها اسپري کنيد و با دستمال مرطوب بعد از يکي دو ساعت سطح برگ را پاک کنيد و يا با آب خالص مجدد سطح برگها را اسپري کنيد و با دستمال پاک کنيد.

نکته: در داخل بطري اسپري (مثلا بطري شيشه شو تميز) آب بريزيد و قطره قطره ريکا اضافه کنيد و بطري را تکان دهيد، با اولين کف ايجاد شده، ريختن ريکا را قطع کنيد تا آسيبي به گياه وارد نشود.
راه ديگر براي مبارزه با شته تهيه عصاره تنباکو است. تنباکو حاوي نيکوتين بوده و شته را کنترل مي کند. مقداري تنباکو را در داخل پارچه بخيسانيد و روي آن وزنه اي قرار دهيد و عصاره بدست آمده را روي شته ها اسپري کنيد.
همچنين ترکيباتي مانند تنداکسير (عصاره فلفل تند قرمز و سير) و صابون پاليزين به عنوان ترکيبات ضد تغذيه، از تغذيه و افزايش جمعيت شته جلوگيري مي کند.

همچنين قرار دادن چند کفشدوزک بر روي گياه آلوده به شته و يا رها سازي در داخل گلخانه هاي خانگي مي‌تواند بصورت طبيعي شته ها را کنترل کند.

کنترل شته

فراری دادن و کنترل شته با کمک گیاهان

اگر گلخانه خانگي کوچک داريد، چند گلدان رزماري يا بومادران در کنار ساير گلدانها قرار دهيد. اسانس اين گياهان دور کننده آفات است. در داخل باغچه اگر با مشکل شته مواجه هستيد، با فشار آب روي غنچه، پاجوش ، سرشاخه و ساير قسمت هاي گياه شته ها را بشوييد و به از بين ببريد. حتي بر روي محور غنچه گل رز، با چند ضربه آرام به مرکز کلوني آنها به راحتي شته ها را بر روي زمين بريزيد و از بين ببريد. در درختان، پاجوش ها اولين قسمت درخت است که در بهار آلوده به شته ها مي شوند، بنابراين پاجوش هاي آلوده را هرس کنيد و از بين ببريد. و در نهايت با کاهش مصرف سموم شيميايي و حمايت از دشمنان طبيعي ضامن سلامت خود و محيط زيست باشيم و اين جمله زيبا را به ياد داشته باشيم:

دشمنِ دشمنِ من، دوستِ منه!

The enemy of my enemy is my friend!

نویسنده: سعید بابایی